Transport intermodalny – co to jest i jakie są jego zalety?
Transport towarów to kluczowy aspekt działalności wielu przedsiębiorstw. Istnieje wiele rodzajów transportu, a ich wybór wiąże się z określonymi kosztami, wpływem na środowisko, czasem realizacji i bezpieczeństwem. Jedną z najefektywniejszych form transportu jest transport intermodalny, dzięki któremu możemy połączyć zalety każdego ze środków transportu, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, czym jest transport intermodalny i jakie niesie korzyści.
Czym jest transport intermodalny – definicja
Definicję transportu intermodalnego możemy wyjaśnić wykorzystując Słownik Pojęć Logistycznych, według którego transport intermodalny to transport ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu. Najważniejszą jego regułą jest wykorzystanie tylko jednej jednostki ładunkowej (np. kontenera), bez konieczności przeładunku towaru przy zmianie środka transportu. Oznacza to, że podczas transportu towaru nie ma potrzeby przeładowywania ładunku. Wykorzystując idee transportu intermodalnego możemy wykorzystać dowolny rodzaj transportu, w dowolnej konfiguracji, np:
- transport morski i transport kolejowy,
- transport drogowy i transport kolejowy,
- transport drogowy i transport morski,
- transport drogowy i transport lotniczy.
- transport drogowy i transport morski i transport kolejowy.
Transport intermodalny odgrywa szczególną rolę w transporcie międzynarodowym i możliwy jest dzięki wykorzystaniu terminali intermodalnych. Są to miejsca, które pozwalają na przekazanie jednostki ładunkowej z jednego środka transportu na inny. Miejsca te znajdują się w portach morskich, na lotniskach i stacjach kolejowych oraz w centrach logistycznych.
Rozmieszczenie intermodalnych terminali kontenerowych w Polsce w 2022 roku przedstawia poniższa grafika:
Transport intermodalny – korzyści
Wykorzystanie przewozu intermodalnego może przynieść wiele korzyści nie tylko firmom z niego korzystającym, ale również środowisku naturalnemu.
Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym zaletom transportu intermodalnego:
Optymalizacja kosztów transportu – transport intermodalny, czyli połączenie wielu środków transportu pozwala wybierać najbardziej efektywne trasy i środki transportu z myślą o konkretnych towarach i kierunkach, w których realizowane jest dane zlecenie. Daje to możliwość obniżenia kosztów związanych z transportem, takich jak: ceny paliwa, opłaty portowe i drogowe, koszty związane z pracami przeładunkowymi oraz magazynowaniem.
Bezpieczeństwo ładunków – dzięki temu, że przeładunek towaru przy zmianie środka transportu nie jest konieczny, maleje ryzyko uszkodzenia przewożonych dóbr oraz ich utraty przez zagubienie lub kradzież. Wynika to z odpowiedniego zabezpieczenia jednostek ładunkowych, np. plombami, których usunięcie nie jest możliwe bez wiedzy odbiorcy ładunku. Dodatkowo kontenery morskie zaprojektowane są w taki sposób, by chronić ładunek przed czynnikami mechanicznymi oraz warunkami atmosferycznymi.
Ochrona środowiska – transport intermodalny pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz hałasu. Jest to możliwie dzięki wykorzystaniu ekologicznych form transportu, takich jak transport kolejowy i transport morski.
Zauważalnym czynnikiem przy wykorzystaniu tej formy transportu jest redukcja ruchu na drogach i autostradach, co przyczynia się do poprawy jakości życia wszystkich użytkowników tych dróg.
Elastyczność i dostępność usług transportowych – intermodalny transport pozwala na dostosowanie się do indywidualnych potrzeb klientów, dostosowując wykorzystanie środków transportu do preferencji i specyfiki prowadzonej działalności. Plusem jest również możliwość zastąpienia jednego rodzaju transportu innym w przypadku braku odpowiedniej infrastruktury.
Dla kogo jest transport intermodalny (przykłady)?
Transport intermodalny to idealne rozwiązanie dla wszystkich sektorów gospodarczych poszukujących efektywnego sposobu przewozów towarów.
Transport intermodalny można wykorzystać w transporcie każdego rodzaju towaru, ale wymienić można choćby:
- transport płyt kamiennych,
- transport kamiennych bloków,
- transport towarów niebezpiecznych,
- transport towarów o dużej wartości (np. elektronika),
- transport drewna,
- transport towarów w temperaturze kontrolowanej,
- transport tekstyliów,
- transport płytek ceramicznych,
- transport produktów spożywczych (np. mrożonki, napoje energetyczne)
- transport kontenerów morskich.
Ważne, aby podczas planowania transportu intermodalnego postawić na profesjonalną firmę spedycyjną, taką jak Magemar Logistics. Zapewniamy kompleksową obsługę transportową oraz celną – jesteśmy z naszymi Klientami przez cały czas trwania procesu transportowego.
W kolejnym artykule dowiesz się więcej o transporcie multimodalnym, który bywa niekiedy błędnie utożsamiany z przewozami intermodalnymi – sprawdź różnice między transportem intermodalnym a multimodalnym.
Ciekawostka
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat transportu intermodalnego w Polsce, w 2022 roku odnotowano wzrost przeładunków na terminalach intermodalnych względem 2021 roku o 2,7%. Według tego samego raportu w Polsce znajduje się aktualnie 35 aktywnych terminali intermodalnych.
Zachęcamy też do sprawdzenia naszego artykułu dotyczącego początków konteneryzacji i narodzin transportu intermodalnego.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zaprezentował potencjał i przekonał Was co do możliwości, które otwiera przed importerem i eksporterem transport intermodalny. A jeśli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu drogą mailową, telefoniczną lub za pośrednictwem formularza kontaktowego, znajdującego się na naszej stronie internetowej.