Transport multimodalny – co to jest i jakie są jego zalety?
W naszym ostatnim artykule odpowiedzieliśmy na pytanie czym jest transport intermodalny? Przyszedł więc czas na kilka pytań i odpowiedzi dotyczących transportu multimodalnego, który często bywa błędnie utożsamiany ze wspomnianymi przewozami intermodalnymi. Czym charakteryzują się przewozy multimodalne i jakie mają zalety? Dla jakich rodzajów towarów transport intermodalny jest wykorzystywany? I wreszcie, co różni go od transportu intermodalnego? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się z poniższego artykułu.
Czym jest transport multimodalny – definicja
Szukając definicji transportu multimodalnego zajrzyjmy do Słownika Pojęć Logistycznych, według którego jest to transport ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu. W przypadku transportu multimodalnego możliwa jest zmiana jednostki ładunkowej. W praktyce oznacza to, że podczas trwania transportu, możliwy jest przeładunek towaru z jednej jednostki ładunkowej do drugiej, np. z kontenera morskiego na auto.
Podczas realizacji transportu multimodalnego dopuszcza się łączenie różnych rodzajów transportu, w dowolnej konfiguracji wraz z przeładunkiem z jednej jednostki transportowej (np. kontenera) do innej, np.:
- transport drogowy → przeładunek → transport kolejowy,
- transport morski → przeładunek → transport kolejowy,
- transport lotniczy → przeładunek → transport drogowy,
- transport drogowy → przeładunek → transport kolejowy → transport morski.
Warto zaznaczyć, że transport multimodalny odgrywa szczególną rolę w transporcie międzynarodowym.
Transport multimodalny – zalety
Wykorzystanie transportu multimodalnego może przynieść liczne korzyści, spośród których wymienić należy:
- zmniejszenie kosztów transportu – transport multimodalny pozwala na wykorzystanie najefektywniejszych gałęzi transportu z uwzględnieniem wskazań dotyczących konkretnego ładunku, np. odległości do pokonania oraz terminu dostawy towaru,
- zminimalizowanie czasu transportu – wybierając najlepsze połączenie różnych gałęzi transportu możliwe jest skrócenie czasu transportu do koniecznego minimum,
- elastyczność w planowaniu transportu – możliwość zaplanowania transportu w oparciu o aktualną sytuację na rynku transportowym,
- zwiększenie bezpieczeństwa ładunku – przewozy multimodalne przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka uszkodzenia towaru, ponieważ wybór środka transportu na danym odcinku dostosowany jest do specyfiki ładunku,
- ochrona środowiska – możliwość wyboru ekologicznych form transportu, które pozwalają na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i redukcję hałasu. Istotnym czynnikiem jest również możliwość wybrania takich środków transportu, które przyczynią się do redukcji ruchu i hałasu na drogach i autostradach, co również przyczynia się do poprawy jakości życia wszystkich użytkowników dróg,
- zwiększenie konkurencyjności – wykorzystanie transportu multimodalnego może przyczynić się do otwarcia przedsiębiorstw na nowe, wcześniej niedostępne rynki.
Transport multimodalny a transport intermodalny
Utożsamianie transportu multimodalnego i transportu intermodalnego nie jest właściwe, ponieważ przewozy intermodalne stanowią ewolucję przewozów multimodalnych. W przypadku obu typów transportu wykorzystanych jest kilka gałęzi transportu w dowolnej konfiguracji, a najistotniejszą różnicę pomiędzy nimi stanowi to, że podczas realizacji przewozu intermodalnego nie dopuszcza się do przeładunku towaru z jednej jednostki ładunkowej do innej, podczas gdy w transporcie multimodalnym zmiana jednostki ładunkowej (przeładunek towaru) jest możliwa.
Dla kogo transport multimodalny (przykłady)?
Multimodalny transport może zostać wykorzystany przez firmy działające we wszystkich sferach gospodarki i przyczynić się do optymalizacji łańcucha dostaw dla każdego rodzaju towarów. Wymieńmy kilka przykładów:
- transport płyt kamiennych wymagających przeładunku i dostawy do odbiorcy na stojakach na płyty kamienne,
- transport kamiennych bloków,
- transport płytek ceramicznych,
- transport drewna,
- transport wyrobów stalowych,
- transport ładunków drobnicowych.
Podczas planowania transportu multimodalnego istotną kwestią jest wybór doświadczonego operatora multimodalnego takiego jak Magemar Logistics. Współpracując z nami możesz być spokojny o przebieg całego procesu spedycyjnego – nasze usługi świadczymy kompleksowo włącznie z odprawą celną.
W naszym kolejnym artykule opowiemy Ci więcej o transporcie kombinowanym, który jest niekiedy mylony z transportem multimodalnym – sprawdź różnice między przewozami multimedialnymi a przewozami kombinowanymi.
Ciekawostka
Jeśli dobrze by się nad tym zastanowić, transport multimodalny wykorzystywany był już w starożytności, np. podczas budowy egipskich piramid, kiedy to konieczne było transportowanie bloków kamiennych na odległości sięgające nawet kilkuset kilometrów. Wykorzystywano wówczas siłę zwierząt i ludzi do ciągnięcia wozów lub sań, na które załadowane były wspomniane bloki. Transport odbywał się do koryta Nilu tak, by możliwe było przeładowanie bloków na specjalnie zaprojektowane barki, umożliwiające transport wodny śródlądowy. Po przepłynięciu odpowiedniego odcinka rzecznego ponownie przeładowywano ładunek na wozy lub sanie i transportowano go do miejsca docelowego.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym początków konteneryzacji i ewolucji transportu multimodalnego.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zaprezentował możliwości i przekonał Was do wykorzystywania transportu multimodalnego w Waszej działalności. A jeśli pojawią się jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu drogą mailową, telefoniczną lub za pośrednictwem formularza kontaktowego, znajdującego się na naszej stronie internetowej.