Co oznacza CBM i jak obliczyć wartość frachtu ładunku drobnicowego (LCL)?
Zdarza się, że nawet doświadczeni przedsiębiorcy korzystający z możliwości transportu pełnokontenerowego szukają rozwiązań umożliwiających transport niewielkich partii ładunku, np. w celu zweryfikowania jakości produktu przed nawiązaniem szerszej współpracy z nowym dostawcą. Wówczas idealnym rozwiązaniem może okazać się transport drobnicowy, tzw. LCL (ang. Less Container Load). W takim wypadku konieczna może okazać się kalkulacja kosztów frachtu.
Co oznacza skrót CBM, który jest tak ważny w przypadku ładunków drobnicowych i w jaki sposób obliczyć koszt frachtu dla ładunków LCL? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Jeśli w jakikolwiek sposób jesteście związani z transportem, z pewnością spotkaliście się z określeniem CBM. Skrót ten jest powszechnie stosowany w spedycji, a jego rozwinięcie to Cubic Meter i nie oznacza nic innego jak metr sześcienny czyli kubaturę ładunku, czasem określaną też jako “kubik”. Wartość ta wskazuje objętość ładunku, czyli mówiąc wprost to, ile miejsca w kontenerze zajmie nasz towar.
Do wyliczenia kubatury naszego ładunku niezbędna jest informacja na temat jego wymiarów podana w metrach. Jeśli znamy wymiary wystarczy pomnożyć długość, szerokość i wysokość, a wynik tego działania wskaże nam objętość ładunku, który chcemy przetransportować.
Dla przykładu, wyobraźmy sobie, że nasz ładunek to paleta z Chin, którą chcemy sprowadzić jako ładunek LCL. Wymiary palety to:
– długość 1,5 m,
– szerokość 1,5 m,
– wysokość 1 m.
Objętość ładunku poznamy wykonując proste działanie mnożenia: 1,5 x 1,5 x 1. Iloczyn tego działania to 2,25, co mówi nam o tym, że objętość ładunku wynosi 2,25 CBM.
Tym sposobem poznamy objętość naszego ładunku w przypadku, gdy towar znajduje się na jednej palecie. Jeśli opakowań zbiorczych, takich jak palety czy kartony jest więcej, konieczne jest wykonanie działania na każdym z nich.
Dla przykładu, jeśli posiadamy ładunek z Wielkiej Brytanii, który został zapakowany na trzy palety o wymiarach jak wyżej, aby poznać jego objętość całkowitą musimy dodać te wartości do siebie, a suma tego działania powie nam, jaką objętość powinniśmy przyjąć do kalkulacji kosztów transportu.
Tym sposobem mielibyśmy 2,25 CBM + 2,25 CBM + 2,25 CBM = 6,75 CBM.
Znaczenie objętości i wagi ładunku podczas wyceny transportu
Podczas wyceny transportu drobnicowego znaczenie ma również waga brutto ładunku. Jeśli wartość określająca wagę brutto ładunku wyrażona w tonach przewyższa wartość określającą kubaturę ładunku, do wyceny przyjmujemy wartość wyższą. Z tego powodu w ofertach możemy spotkać się z zapisem np. 45 USD W/M (waga / miara).
Przykład:
Przesyłka międzynarodowa, którą zamierzamy transportować waży 2 tony, a jej objętość to 4 CBM.
W tym wypadku wyższą wartością jest objętość ładunku (4 CBM) i to właśnie ją weźmiemy pod uwagę podczas obliczenia kosztów frachtu.
4 CBM x 45 USD W/M = 180 USD
Jeśli jednak zamienimy te wartości i ładunek będzie ważył 4 tony, a jego objętość będzie wynosiła 2 metry sześcienne, podczas obliczania kosztów frachtu powinniśmy uwzględnić jego wagę (4 tony).
4 TONY x 45 USD W/M = 180 USD
Może zdarzyć się też tak, że w przypadku bardzo ciężkiego ładunku zostaną doliczone dodatki frachtowe za ponadnormatywną wagę (np. OWS – Overweight Surcharge). Należy jednak zauważyć, że sytuacja, w której waga ładunku przekracza jego kubaturę to zdecydowana rzadkość.
Obliczenie kubatury ładunku może okazać się konieczne nie tylko przy planowaniu ładunku drobnicowego, ale również podczas wyboru kontenera, którego powinniśmy użyć do realizacji transportu FCL (ang. Full Container Load). Na naszej stronie internetowej znajdziesz więcej informacji na temat rodzajów kontenerów i ich pojemności.
Jeśli jesteście zainteresowani realizacją transportu LCL, ale nie mieliście z nim nigdy wcześniej do czynienia, zapoznajcie się z naszym artykułem dotyczącym ładunków drobnicowych.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozjaśnił Wasze wątpliwości w zakresie obliczania wysokości frachtu waszych ładunków drobnicowych. A jeśli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu drogą mailową, telefoniczną lub za pośrednictwem formularza kontaktowego, znajdującego się na naszej stronie internetowej.